Można być zawodowcem pilnując psiej budy

 

Na zdjęciu widzicie Pana, który u mnie na osiedlu przeprowadza dzieci przez drogę. Spotykam go codziennie w czasie roku szkolnego gdy jadę do firmy. Ma w sumie prostą pracę, gdy widzi dzieci musi wyjść na środek ulicy i zablokować drogę, żeby mogły przejść. Człowiek ten robi to z takim zaangażowaniem i odpowiedzialnością, że mógłby być wzorem osoby robiącej coś z misją. Ów Pan ma zawsze uśmiechniętą buzię, dzielnie wychodzi zatrzymać samochody, przeprowadza dzieci a później skinieniem dłoni dziękuję za to, że kierowcy się zatrzymali. Do tego robi to w taki serdeczny sposób, że trudno nawet spiesząc się rano do firmy być na niego złym. Przecież zagradza nam drogę.

A dlaczego o tym piszę? Bo nie buduje on startupu co ma zmienić cały świat, nie walczy o ekologię ani nie robi nić co jest obecnie uznawane za “wielkie”. On przeprowadza dzieci przez jezdnię. Ale dla niego to 10 metrów drogi, na której ma dbać o ich bezpieczeństwo to cały świat. I spełnia tą misję tak jakby nic inne wtedy nie miało znaczenia. Wszyscy go szanują na osiedlu a dzieci uwielbiają. Jest profesjonalistą w tym co robi. Podziwiam go.

Sam czasem mam tak, że narzekam na robienie czegoś bo jest to proste i powtarzalne. A do tego nie mam pomysłu na zautomatyzowanie tej czynności. Ale obserwując tego Pana doszedłem do wniosku, że cokolwiek się nie robi należy się na tym skupić i zrobić najlepiej jak możemy. Bo zmieniając ten jeden kawałeczek naszego świata zmieniamy powoli całość, która nas otacza. A niestety wpadamy w racjonalizowanie sobie tego dlaczego nie robimy czegoś wystarczająco dobrze; bo nam za mało płacą, bo praca jest głupia, bo szef jest słaby, bo to bo tamto. A może dlatego, że tak robimy nam mało płacą i nie mamy efektów?

Ten Pan zatrzymuje ruch na drodze, dużo mu nie płacą, szefa nie ma. A pomimo tego jest profesjonalistą w tym co robi. Zawodowcem.

* “Można być zawodowcem pilnując psiej budy” – Cytat z książki “Zawodowiec” – Aleksandra Rawskiego, biografii Andrzeja Bryla

 

Podobał się Tobie artykuł?

Przygotowałem dla Ciebie darmowe e-booki, abyś mógł zyskać przewagę nad swoją konkurencją!!